Committees

Conference Chairs:
Alan Fry, SLAC & Stanford University, USA
Charles Durfee, Colorado School of Mines, USA

Program Chairs:
Christophe Dorrer, University of Rochester, USA
Günter Steinmeyer, Max Born Institute, Germany

Program Committee:
Sterling Backus, KMLabs, USA
Pamela Bowlan, Los Alamos National Laboratory, USA
Aditya Dharmadhikari, Tata Institute, Mumbai, India
Hanieh Fattahi, Max Planck Institute of Quantum Optics, Germany
Peter Fendel, Thorlabs, Inc., USA
Thomas Feurer, University of Bern, Switzerland
Nicolas Forget, Fastlite, France
Takao Fuji, Institute for Molecular Science, Japan
Juliet Gopinath, U. Colorado, USA
Jonathan Green, ELI-Beams, Prague, Czech Republic
John Heebner, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
Michael Hemmer, DESY, Germany
Cristina Hernandez-Gomez, Rutherford Appleton Laboratory, UK
Efim Khazanov, Institute of Applied Physics of the Russian Academy of Science, Russia
Andy Kung, Academia Sinica / National Tsing-Hua University, China
Rodrigo Lopez-Martens, LOA, Palaiseau, France
Gilad Marcus, Hebrew University of Jerusalem, Israel
Thomas Metzger, Trumpf Scientific, Germany
Karoly Osvay, ELI-Attoseconds, Hungary
Dimitrios Papadopoulos, LULI, France
Jorge Rocca, Colorado State U., USA
Fabian Rotermund, KAIST, Daejon, South Korea
Michelle Sander, Boston University, USA
Clara Saraceno, Ruhr University Bochum, Germany
Bruno Schmidt, few-cycle Inc., Montreal, Canada
Youjian Song, Tianjin University, China
Soile Soumalainen, Tampere University of Technology, Finland
Csaba Toth, Lawrence Berkeley National Laboratory, USA
Andreas Vaupel, IPG Photonics, USA
Catarina Vozzi, Polltecnico Milano, Italy
Heping Zeng, East China Normal University, Shanghai, China

Executive advisory committee
Chris Barty
Giulio Cerullo
Paul Corkum
Eric Cormier
Ingmar Hartl
Dan Kane
Ursula Keller
Georg Korn
Ferenc Krausz
Rodrigo Lopez-Martens
Katsumi Midorikawa
Gerard Moruou
Fiorenzo Omenetto
Jie Qiao
François Salin
Thomas Südmeyer
John W. G. Tisch
Rick Trebino
David Villeneuve
Ian Wamsley
Shuntaro Watanabe
Zhiyi Wei
Bill White

Local Organizing Committee
Michelle Young
Sheetal Singh
Julie LaGloria
Sergio Carbajo